Consiliul Județean Neamț a aprobat demersurile pentru un iluminat modern, cu bani europeni, la Piatra-Neamț
În ședința extraordinară din 15 mai a.c., Consiliul Județan Neamț a hotărât să aprobe modificarea Acordului de parteneriat încheiat între UAT județul Neamț și UAT municipiul Piatra-Neamț, pentru realizarea proiectului Extinderea și modernizarea sistemului de iluminat public în Piatra Neamț, Bvd. Decebal- Piața Mihail Kogălniceanu- Bvd. Traian- Str. Fermelor- zona Pietricica.
Proiectul a fost depus de Primăria municipiului pentru finanțare europeană, în cadrul POR 2014-2020, axa prioritară 3- Sprijinirea tranziției către o economie cu emisii scăzute de carbon. Aflat deja în faza de precontractare, s-a constat o eroare în devizul general și s-a impus revizuirea acestuia. În urma revizuirii, s-a modificat și acordul de parteneriat între Primăria Piatra-Neamț și CJ Neamț, astfel:
Proiectul vizează scăderea consumului anual de energie primară, în iluminat public. Se are în vedere înlocuirea actualelor corpuri de iluminat cu tehnologia LED și echiparea lor cu controlere de telegestiune.
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2019/05/partener.png)
În cazul în care consilierii județeni nu ar fi aprobat proiectul de hotărâre, ADR Nord-Est putea să respingă proiectul de la finanțare.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)