CNSU prelungește STAREA de ALERTĂ în România cu 30 de zile
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2021/02/stare-de-alerta-1024x474.jpg)
CNSU a emis HOTĂRÂREA nr. 8 din 10.02.2021 privind propunerea prelungirii stării de alertă și a măsurilor necesar a fi aplicate pe durata acesteia pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19.
Astfel, se propune prelungirea stării de alertă pe întreg teritoriul național, pentru o perioadă de 30 de zile, începând cu data de 12.02.2021.
Măsurile de prevenire și control cu privire la infecțiile generate de virusul SARS-CoV-2, necesar a fi adoptate începând cu data de 12.02.2021, în contextul epidemiologic actual, sunt prevăzute în anexa de mai jos.
Hotarare_CNSU_nr._8_din_10.02.2021_prelungire_alerta Anexa_la_HCNSU_8![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)