CNSU: Masca devine obligatorie la incidență peste 1.5. Județul Neamț este vizat
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2020/11/masca-neamt-1-1024x512-1-1-1.png)
Prin HOTĂRÂREA nr. 51 din 02.11.2020, Comitetul Național pentru Situații de Urgență propune modificarea valorii ratei de incidență cumulată a cazurilor în ultimele 14 zile de la care este obligatorie purtarea măștii de protecție astfel încât să acopere nasul și gura, pentru toate persoanele care au împlinit vârsta de 5 ani, în toate spațiile publice deschise, în sensul reducerii acesteia de la 3 la 1,5/1.000 de locuitori.
Măsura se aplică la nivelul tuturor localităților dintr-un județ, dacă rata de incidență cumulată a cazurilor în ultimele 14 zile la nivelul acestuia depășește 1,5/1.000 de locuitori, iar dacă la nivel județean rata de incidență cumulată a cazurilor în ultimele 14 zile este mai mică sau egală cu 1,5/1.000 de locuitori, măsura se va aplica la nivelul localităților unde aceasta depășește 1,5/1.000 de locuitori.
Potrivit datelor de astăzi (click), județul Neamț a ajuns la o incidență de 2,13 cazuri la mia de locuitori, deci măsura se va aplica și aici.
Documentul oficial mai jos:
Hotarare-CNSU-nr.-51-din-02.11.2020![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)