Club Off Road Piatra Neamţ: Acţiune de plantare a 100 de puieţi
Astăzi, 2 aprilie, Club Off Road Piatra Neamţ (CORP) a desfăşurat o acţiune de plantare a 100 de puieţi (molid + stejar) în cadrul programului Luna Plantării Arborilor. Programul aparţine Regiei Naţionale a Pădurilor Romsilva, iar în judeţul nostru este organizat de Direcţia Silvică Neamţ.
CORP, împreună cu reprezentanţi ai Direcţiei Silvice Neamţ au plantat 100 de puieţi într-o poiană de pe dealul Cârloman.
Suprafaţa ocupată de vegetaţia forestieră din totalul judeţului Neamţ este de circa 42%. Comunele din zona de munte (în general cele necooperativizate) au acoperire de vegetaţie forestieră mai mare, între 60% şi 80%.
Luna Plantării Arborilor este un program de regenerare a pădurilor în fond forestier de stat în primăvara anului 2015. Include peste 1.700 ha, din care regenerări naturale 700 ha şi împăduriri 1.000 h.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)