Clipe de groază la un examen. Un student din Neamț a amenințat că se va sinucide cu un cuțit
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2021/06/examen-1024x768.jpg)
Un eveniment șocant și îngrijorător s-a produs luni, 31 mai, la Universitatea din Suceava. Un tânăr din Neamț, de 22 de ani, din comuna Urecheni, student la Facultatea de Inginerie Electrică și Științe a Calculatoarelor, a scos un cuțit în timpul unui examen și a amenințat că se va sinucide. Motivul ar fi fost o stare de panică extremă pe fondul dificultății subiectelor de examinare.
Potrivit Adevărul, profesorul prezent în sală a reușit să îl calmeze și să îl convingă să renunțe la acest gest, iar apoi s-a sunat la 112. Poliția venită la fața locului a găsit asupra sa un cuțit cu o lamă de 8 cm, pentru care s-a deschis un dosar penal.
Tânărul a fost transportat la spital pentru a primi îngrijiri de specialitate. Sursa citată mai precizează că tânărul era diagnosticat cu tulburări psihice și urma un tratament specific. Se pare că întreruperea tratamentului și presiunea examenelor l-au pus într-o situație disperată. Din fericire, pentru moment, viața acestuia este în afara oricărui pericol.
„S-a întocmit proces-verbal de constatare a infracțiunii flagrante cu privire la săvârșirea infracțiunii ,,Portul și folosirea fără drept de obiecte periculoase”, cercetările urmând a fi continuate de către lucrătorii din cadrul B.I.C.”, se arată într-un comunicat al IPJ Suceava, precizează obsevatornews.ro.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)