Ceremonie militară cu depunere de coroane la monumentul eroilor din Răucești, duminică, 2 septembrie
Cu ocazia Centenarului Marii Uniri, militarii Batalionului 634 Infanterie „Petrodava” Piatra Neamţ, organizează ceremonia militară cu depunere de coroane, duminică 2 septembrie 2018 începând cu ora 11.00, la monumentul eroilor din localitatea Răuceşti, judeţul Neamţ.
Monumentul dedicat eroilor din Primul şi al Doilea Război Mondial, amplasat în apropierea sediului primăriei, a fost înălţat în anul 1922, din iniţiativa şi contribuţia deputatului Gheorghe Nicolau, a învăţătorului Gheorghe Şerban şi a unor persoane recunoscătoare celor care şi-au sacrificat viaţa pentru realizarea României Mari.
Este construit din beton, marmură albă şi bronz, având o înălţime de peste 6 metri. Pe coloana obeliscului se găsesc următoarele lucrări plastice: coroana de lauri, cruci şi un ostaş echipat pentru luptă în atac, precum şi numele eroilor din cele două războaie mondiale.
O parte din eroii acestei localităţi, au făcut parte din Regimentul 15 Infanterie „Războieni” cu sediul la Piatra Neamţ, înfiinţat la 1 ianuarie 1877, militarii regimentului luptând eroic în Războiul pentru Independenţă, Primul şi Al Doilea Război Mondial.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)