Ceahlăul se impune în fața unei echipe de Liga 1, în amicalul cu Poli Iași. Victorie pentru galben-negri

1

Duminică, 10 septembrie, de la ora 11.00, pe stadionul din Piatra-Neamț a avut loc meciul amical dintre Ceahlăul și Politehnica Iași. Partida a avut loc în contextul pauzei competiționale și a fost un bun prilej de antrenament pentru ambele echipe. Politehnica Iași este echipă de Liga 1, însă Ceahlăul, din Liga 2, s-a impus cu scorul 3-2.

FOTO arhivă

În minutul 26, Politehnica Iași a înscris prin Jakub Vojtuš, dar Ceahlăul a egalat rapid prin golul înscris de Bogdan Forizs în minutul 28. Prima repriză s-a încheiat cu scorul 1-1.

În a doua repriză, Azdren Lullaku a înscris două goluri pentru Ceahlăul, în minutul 49 și minutul 59.

În minutul 66, Politehnica Iași a înscris din penalty prin Andrei Gheorghiță, însă scorul final a rămas 3-2 pentru echipa pietreană.

Victoria echipei de la Piatra-Neamț e de bun augur, mai ales că meciurile din Liga 2 continuă în curând și Ceahlăul are nevoie de experiență de joc pentru a reveni în forță în competiție.

Meciul Ceahlăul – Chindia, din etapa a 6-a a Ligii 2, este programat marți, 19 septembrie (ora 17:00). Ceahlăul ocupă locul 5 în clasament, cu 9 puncte, în timp ce viitoarea adversară, Chindia, se află pe locul 9, cu 6 puncte.

Suporterii au beneficiat de acces gratuit pe stadion, având în vedere că a fost un meci amical. La meciurile din Liga 2 se intră pe bază de abonament sau bilet.