Câți medici ATI sunt în Neamț
Județul Neamț are mai multe unități spitalicești, dintre care două principale cu secții ATI: Piatra-Neamț și Roman. În tot județul avem doar 18 medici ATI. Ei trebuie să se ocupe de sutele de cazuri grave de pacienți care ajung cu orice fel de afecțiuni la ATI, de toți pacienții care au fost operați și așa mai departe.
Numărul acesta criminal de mic de medici nu se stabilește la nivel local, ci la București, adică depinde de guvern.
Pentru a înțelege subdimensionarea resurselor medicale ATI în care a lăsat Neamțul guvernul PNL+USR am comparat numărul de medici ATI din Neamț cu numărul de medici ATI dintr-un județ vecin și nu am ales Bacăul sau Iașiul, ci un județ mai mic, Vasluiul.
În timp ce la Neamț avem 18 medici ATI, la Vaslui sunt 38.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)