Bucurie pentru copiii de la Școala nr.1 din Dochia
Începutul de an școlar a adus bucurie elevilor de la Școala nr.1 din Dochia. Patrimoniul școlii a fost îmbogățit cu telescoape performante donate de Monash University-School of Physics and Astronomy. Telescoapele vor fi folosite în cadrul orelor de „Matematică și explorarea Mediului”, opțional „Cunoașterea Mediului” sau activități programate pentru Săptămâna Altfel.
Reprezentanții instituției au precizat că acestă donație vine în completarea dotărilor din cadrul laboratoarelor AEL.
„Demn de luat în calcul este gestul doamnei cercetător angajată a facultății din Australia; de altfel dumneaei fiind promotoarea acestor cadouri. De generozitatea dânsei, unitatea școlară va beneficia și săptămâna viitoare urmând să primească alte surprize”, a declarat directoarea Georgeta Asavinei.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)
Fii sigur ca alea sunt .
Sper ca telescoapele performante nu sunt cele care apar in poza .. care este o jucarie de 100 lei pe emag