Beat și cu tupeu, a încercat să păcălească legea dar n-a scăpat de dosar penal (NEAMȚ)
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/04/Politia-verificari-noaptea.png)
La data de 17 septembrie a.c., în jurul orei 13:00, polițiștii rutieri din cadrul Poliției orașului Târgu-Neamț au fost sesizați de către un tânăr de 29 de ani, din județul Iași, cu privire la faptul că o autoutilitară se deplasează haotic, punând în pericol siguranța celorlalți participanți la trafic.
În urma verificărilor efectuate de polițiști, pe strada Popa Șapcă, din Târgu-Neamț, a fost identificată autoutilitara în cauză, condusă de bărbat de 55 de ani, din Grumăzești.
Conducătorul auto, care emana halenă alcoolică, a refuzat testarea cu aparatul etilotest.
Acesta a fost condus la spital, unde în prezența cadrelor medicale, a refuzat recoltarea de probe biologice, în vederea stabilirii, cu exactitate, a alcoolemiei.
În cauză, polițiștii continuă cercetările sub aspectul săvârșirii infracțiunii de refuzul sau sustragerea de la prelevarea de mostre biologice.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)