Băutura, bat-o vina… Doi șoferi din Neamț s-au ales cu dosar penal
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2021/10/beat-la-volan.jpg)
La data de 7 noiembrie a.c., polițiștii Biroului Rutier Neamț au depistat în trafic un bărbat de 37 de ani, din localitatea Piatra Șoimului, în timp ce conducea un autoturism, în aceeași localitate.
Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul indicând o concentrație de 0,62 mg/l alcool pur în aerul expirat. Acesta a fost condus la spital, unde i s-au recoltat probe biologice în vederea stabilirii, cu exactitate, a alcoolemiei.
În cauză a fost întocmit dosar penal sub aspectul comiterii infracțiunii de conducerea unui vehicul sub influența alcoolului.
***
La aceeași dată, în jurul orei 01.20, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Bicaz au depistat în trafic un bărbat de 37 de ani, din localitatea Bicaz -Chei, în timp ce conducea un autoturism, în localitatea Bicazu Ardelean.
Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul indicând o concentrație de 0,92 mg/l alcool pur în aerul expirat. Acesta a fost condus la spital, unde i s-au recoltat probe biologice în vederea stabilirii, cu exactitate, a alcoolemiei.
În cauză a fost întocmit dosar penal sub aspectul comiterii infracțiunii de conducerea unui vehicul sub influența alcoolului.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)