Bărbat mușcat de viperă ieri, în Neamț/Acesta a fost transportat la SJU Bacău
Potrivit unui comunicat transmis de reprezentanții Serviciului de Ambulanță Județean Neamț, un echipaj medical a intervenit pentru a acorda primul ajutor unui pacient care a fost mușcat de o viperă:
19.05.2024, ora 22:26, Poienari, pacient sex masculin, 22 ani, diagnostic: plagă muşcată de şarpe (viperă) deget II mâna stângă; pacientul a fost preluat de un echipaj cu asistent medical şi predat la CPU a SMU Roman; din CPU pacientul a fost transferat la UPU a SJU Bacău pentru ser antiviperin, a transmis SAJ Neamț.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)