Au incendiat intenționat 4,5 hectare de pădure la Bicaz
În data de 11.05.2020, pompierii nemțeni s-au luptat pentru stingerea unui incendiu la Bicaz, incendiu care se manifesta în trei locuri diferite.
Au ars aproximativ 4,5 ha fond forestier și 5 ha vegetație uscată.
Cauza probabilă de producere a incendiului a fost stabilită de pompieri ca fiind acțiunea intenționată. Poliția a deschis un dosar penal și urmează să aflăm și motivul pentru care ar merge cineva în zone atât de greu accesibile pentru a da foc unei păduri. Suspiciunile în astfel de cazuri merg spre varianta incendierii pentru acoperirea urmelor unor tăieri ilegale de arbori.
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2020/05/foc-bicaz-3-locuri-1024x598.jpg)
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)