Atenție la e-mail-urile ce par a veni de la Spitalul Județean de Urgență Neamț – unele conțin link-uri malițioase
Atenție la e-mail-urile ce par a veni de la Spitalul Județean de Urgență Neamț – unele conțin link-uri malițioase.
Verificați înainte de a deschide mesajul dacă adresa de e-mail de pe care vă vin mesaje cu titlul ”IMPORTANT” și expeditor ”SJUNEAMT” este chiar adresa de e-mail a spitalului. Dacă nu recunoașteți adresa de e-mail a destinatarului nu deschideți mesajul. Conține un link malițios.
De asemenea, analizând lista de adrese de e-mail la care au fost trimise astfel de mesaje, am observat că sunt foarte multe adrese de publicații sau jurnaliști de unde deducem că lista de e-mail-uri a fost furată în urma spargerii unui calculator de pe care se ține corespondența cu presa din Neamț. Așadar, cei care dețin și folosesc adresele de mass-media din Neamț să își verifice securitatea calculatoarelor.
Acest atac cibernetic nu are nicio legătură cu Spitalul de Urgență din Piatra Neamț al cărui nume este folosit doar pentru a da credibilitate mesajului și a păcăli destinatarul să dea click pe el.
Iosub Robert
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)