Analizele medicale nu sunt obligatorii pentru înscrierea copiilor la școala și grădiniță
Dacă până anul trecut, analizele pentru exudatul nazo-faringian si examenul coproparazitar erau obligatorii pentru înscrierea la școală și în grădiniță, din acest an acestea nu mai sunt obligatorii.
Medicul de familie poate solicita aceste analize doar atunci când copilul prezintă simptome de boală .
În acest sens, amintim părinților că nu sunt obligați să prezinte aceste analize autorităților școlare, atunci când își înscriu copii la grădinită sau școală. Astfel spus, unitățile de învătământ nu au voie să solicite prezentarea acestor analize bacteriologice. Legea prevede că singurele documente care trebuie prezentate sunt doar adeverința medicală și avizul epidemiologic. Prezentarea acestei adeverinte medicale este obligatorie doar la începutul clasei 1, clasei a 5-a si clasei a 9-a, după cum precizează și Ministerul Sănătății.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)