Am văzut cum se poate vota şi altfel
Astăzi s-au ales vicepreşedinţii la Consiliul Judeţean Neamţ şi viceprimarii la Consiliul Local Piatra-Neamţ. Nu ştiu ce au citit specialiştii în organizat votări, dar cert este un singur lucru, şi anume: niciunul dintre votanţi nu a avut posibilitatea de a se abţine, deoarece votul prezenta doar doua variante: la Consiliul Judeţean se scria DA în dreptul celui votat şi la Consiliul Local se tăia cel nedorit. În ambele cazuri nu a existat varianta „ABŢINERE”, nemarcarea buletinului de vot fiind considerată vot nul. Această tehnică de votare este total neobişnuita pentru CL şi CJ, unde toate votarile erau cu DA, NU sau ABŢINERE.
Din acest considerent, cei din USL au refuzat să participe la votul din Consiliul Judeţean.
Video – Dan Constantin – PSD
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)