Acuzații la vârf de ANSVSA. Petiție pentru revocarea hotărârii „de exterminare a câinilor la nivel județean”
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2019/02/adapost-caini-piatra-1024x596.jpg)
Peste 90 de Asociații de Protecție și Bunăstare a Animalelor solicită premierului Florin Cîțu să revoce Hotărârea de modificare și completare a Normelor metodologice de aplicare a OUG 155/2001 privind aprobarea programului de gestionare a câinilor fără stăpân, aprobate prin HG 1059/2013 și demiterea de urgență a președintelui ANSVSA Robert Chioveanu.
Pe scurt, în loc ca ANSVSA să găsească soluții de implementare a unui program național de sterilizare a câinilor, a dat undă verde capturărilor și, implicit, eutanasierilor. S-a demonstrat în timp că simpla capturare a animalelor și introducerea lor în adăposturi nu rezolvă problema abandonului, nesterilizării câinilor de rasă comună cu stăpân, deși legea o cere, și scăpării de sub control a înmulțirii câinilor. De ani de zile se face acest lucru și tot avem câini pe străzi și adăposturile pline.
Aceste lucruri sunt solicitate prin intermediul unei petiții care a strâns în câteva zile aproape 30.000 de semnături. Click aici pentru petiție.
În textul petiției se precizează că „ANSVSA a simulat o dezbatere publică la care am participat mai mulți reprezentanți ai asociațiilor de profil și în care le-am explicat logic că ceea ce a funcționat ilegal 7 ani, fără rezultate, nu poate deveni eficient doar prin faptul că intră în legalitate. Să plimbi câinii neînregistrați sute de kilometri ca apoi să-i ucizi nu este o soluție. Soluția este STERILIZAREA în masă a câinilor CU și FARĂ stăpân, așa cum România și-a luat angajamentul în momentul ratificării Convenției Europene a Drepturilor Animalelor.”
În principiu, modificările aduse de Hotărârea adoptată săptămâna trecută de Guvern se referă la posibilitatea gestionării câinilor fără stăpân prin mutarea lor dintr-o localitate în alta, pe raza aceluiași județ, respectiv modificarea art. 3 alin. 3 și art. 5 alin. 4 și 5 din HG1059/2013. (click aici pentru textul hotărârii) Acest lucru legalizează într-un fel practicile ilegale de până acum făcute prin contracte de capturare la distanțe mari, din motiv că UAT-urile nu își pot permite să construiască și să gestioneze adăposturi proprii.
„Au fost anulate în instanță numeroase astfel de acte administrative ilegale, iar printre motivele invocate de instanțele de judecată a fost și cel al interzicerii mutării câinilor dintr-o localitate în alta, prin încredințarea ilegală a serviciilor de gestionare a câinilor fără stăpân unor operatori economici care activează pe raza a numeroase localități sau de către anumite „Asociații” înființate la nivelul Consiliilor județene.”, se mai arată în petiție.
Acestui demers s-au alăturat asociații din întreaga țară, iar din Neamț participă Asociația Youth for Neamț (proiectul Ham Piatra Neamț).
Inițiativa petiției și solicitării unei coaliții între mai multe asociații de profil pentru un scop comun vine din partea Asociației Kola Kariola, prin vocea lui Marius Chirca.
Acesta explică pe larg în video-ul de mai jos de ce hotărârea adoptată de guvern nu face decât să adâncească și mai mult proasta gestionare a câinilor fără stăpân din România.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)
se face trafic cu caini, cainii sunt prinsi de peste tot, chiar si din fata casei tale, nu sunt scanati sa se vada daca au microcip/deci daca au stapan, snu sunt promovati pentru adoptie, nu sunt hraniti, adaposturile cu greu accepta voluntari si sa fie monitorizate de ong uri, totul este la gramada, dam spre adoptie cate un transport de 50 caini, nu asa se gasesc adoptatorii corecti care sa si pastreze cainii si sa i faca parte din familie. hingherii primesc mult prea multi bani de la primarii pentru a captura de aceea incalcaregulile, iti iau cainele din gradina. nu sunt promovate adoptiile pentru ca asta ar insemna sterilizare si vaccinare pe banii primariilor/de fapt banii publici si sunt preferate eutanasierile in masa ca alea inseamna o lopata in cap sau apa introdusa in plamanii animalutelor. in schimb, fiola de eutanasiere este decontata (fictiv) si banii ajung „la cine trebuie”. deci stop adaposturilor -mai ales cele publice- necontrolate de comisii speciale alcatuite din reprezentantii ong urilor si asociatiilor care sunt pentru protectia si drepturile animalelor. stop EUTANASIEI
Salvati animalutele
Salvați animalutele, Nu va mai băieți joc de animale. Nu mai eutanasiati. Sunt si ele suflete. Nu mai suport sa văd atata chin pe ele. Trezitiva!!!
Trebuie implementat un program de sterilizare a animalelor de companie din Romania! Caini/Pisici.
Nu sunt neaoarat deacord cu eutanasierea, decat in cazuri de grace…gen turbarea animalului sau agresivitate…El fiind pe strada un pericol pentru pupblic! Atunci da.
Nu sunt de acord cu metodele acestea barbare!si care oricum nu dau rezultate!
Salvati suflete nevinovate 🙏🏻🙏🏻
Nu e uman sa fie omorati! Sa gasesca o solutie!
Sunt niște suflete ca și noi. Am
fost lăsați pe acest pământ cu prea multă putere pe care nu o meritam! Nu se poate sa i ucidă așa! E crima!
Salvati aceste biete suflete. Crima nu esteco solutie. Sterilizarea DA!
Salvați aceste suflete nevinovate!!!
Opriți masacrul din adăposturile publice câiniibnu trebuie sa mai sufere singura soluție e sterilizarea
Salvati saracele suflete😢
Fără eutanasie!
Suntem inumani,flamanzi de bani,iubiti animalele ca nici nu stiti cata alinare aduc oamenilor!Stop coruptiei si stop celor ce profita de pe urma lor!
Adaposturile primariilor sunt adevarte lagare de exterminarae si sursa de bani pentru ticalosi !!!
S-au folosit de bietele animale,anumite persoane.Au primit bani,dar nu i-au folosit in favoarea lor.Ar trebui sa se faca controale la nivelul societatilor ce si-au luat angajamentul de a avea grija de animalele fara stapan,vietuitosre ce sunt pe strada tot din vina oamenilor.
Sa se gândească, ca va veni momentul in care vor plăti pentru faptele lor .
Opriti masacrul cainilor din adaposturile publice! Singura solutie umana rste STERILIZAREA!