[UPDATE – Șoferul era beat]: Accident în Neamț, cu victimă
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2019/05/ambulanta-politie-740x360-1.jpg)
IPJ Neamț a emis o informare de ultimă oră despre producerea unui accident rutier pe DN 15, în localitatea Dobreni.
Potrivit primelor informații, un autoturism a intrat într-un capăt de pod. Conducătorul auto ar fi singura victimă.
„Din cercetările efectuate de polițiștii Serviciului Rutier Neamț a rezultat faptul că un bărbat de 65 de ani, din Piatra-Neamț, a condus un autoturism pe DN 15, din direcția Tîrgu-Neamț spre Piatra-Neamț, iar în localitatea Dobreni ar fi pierdut controlul asupra direcției de deplasare, moment în care a intrat într-un capăt de pod. În urma impactului a rezultat vătămarea corporală a conducătorului auto, care a fost transportat la spital pentru îngrijiri medicale. Acesta a fost testat cu aparatul etilotest, iar rezultatul a indicat o valoare de 1,30 mg/l alcool pur în aerul expirat, fapt pentru care i-au fost recoltate probe biologice în vederea stabilirii cu exactitate a alcoolemiei. Polițiștii continuă cercetările sub aspectul comiterii infracțiunii de vătămare corporală din culpă și conducerea unui vehicul sub influența alcoolului.”, transmite purtătorul de cuvânt al IPJ Neamț.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)