Acțiune antibraconaj pe Lacul Bâtca Doamnei
La data de 18 iulie, în baza colaborării dintre IPJ Neamț și AJVPS Neamț a avut loc o acțiune de monitorizare și control pe Lacul Bâtca Doamnei. Activitățile desfășurate au fost efectuate în baza Legii 176 din 2024.
A fost verificat luciul de apă în vederea prevenirii montării dispozitivelor tip plasă monofilament în largul lacului și au fost legitimați și verificați pescarii depistați pe malurile acestui lac.
Facem precizarea că la data de 03 iunie a.c. a intrat în vigoare Legea numărul 176 din 2024 privind protecția, conservarea, repopularea, administrarea și exploatarea eficientă a resurselor acvatice vii din habitatele acvatice naturale, lege care înăsprește amenzile pentru contravențiile în domeniul piscicol.
Spre exemplu, lipsa carnetului de pescuit recreativ, una dintre abaterile întâlnite în mod repetat în rândul pescarilor, este sancționată cu amendă de la 1.000 la 1.500 lei.
a transmis IPJ Neamț
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2024/07/politie-2.jpeg)
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2024/07/politie-1.jpeg)
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)