Misiune cu final fericit, la Gârcina – Un cal a fost salvat după ce a căzut într-un șanț (FOTO)
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2024/07/calut1-771x1024.jpg)
În data de 19.07.2024, în jurul orei 22:00, pompierii au fost solicitați să intervină în localitatea Almaș pentru salvarea unui cal căzut într-un șanț.
„La locul solicitării s-a deplasat un echipaj de pompieri cu o autospecială complexă pentru intervenție din cadrul Detașamentului Piatra-Neamț.
Cu ajutorul echipamentelor din dotarea autospecialei și a procedeelor specifice, pompierii au acționat pentru scoaterea animalului din mediul ostil. Calul a fost predat proprietarului.”, transmite ISU Neamț.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)