12 august, Ziua Internaţională a Tineretului
Tinerețea este zâmbetul viitorului în fața unui viitor necunoscut care e insuși viitorul, și e firesc să fie fericită. S-ar spune că rasuflarea ei este făcută din speranță – Victor Hugo
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2019/08/youth.jpg)
Astăzi, 12 august, este celebrată Ziua Internațională a Tineretului. Este o ocazie de a susține și aprecia eforturile tinerilor pentru promovarea păcii, a drepturilor și libertăților omului.
12 august a fost declarată Ziua Internaţională a Tineretului, la recomandarea Conferintei Mondiale a Ministrilor responsabili cu problemele tineretului, desfăsurată la Londra între 8-12 august 1998.
Tema aleasă pentru acest an este „Transforming education” și scoate în evidenţă eforturile de a face educaţia mai incluzivă şi mai accesibilă tuturor tinerilor.
Eforturile și contribuțiile tineretului în domenii precum prevenirea conflictelor, precum și susținerea incluziunii, a dreptății sociale sau a păcii durabile, sunt de apreciat, având un efect pozitiv semnificativ pentru întreaga omenire.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)