Un tânăr a ajuns în arest după ce a încălcat decizia procurorului DIICOT Neamț
La data de 15 iulie, polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Neamț au pus în executare un mandat de arestare preventiva, emis de Tribunalul Neamț, pe numele unui tânăr, în vârstă de 19 ani, din Dumbrava Roșie.
În cauză, polițiștii de investigații criminale Neamț, în urma colaborării cu DIICOT Biroul Teritorial Neamț, au sesizat judecătorul de cameră preliminară, din cadrul Tribunalului Neamț, cu propunere de înlocuire a măsurii controlului judiciar cu o măsură mai severă.
În urma activităților desfășurate de polițiștii de investigații a rezultat faptului că, persoana în cauză ar fi încălcat obligația impusă de procurorul din cadrul DIICOT-Biroul Teritorial Neamț de a nu frecventa unități de alimentație publică, în intervalul orar 20:00-07:00.
Prin încheierea pronunțată de Tribunalul Neamț, rămasă definitivă prin încheierea Curții de Apel Bacău, din data de 15 iulie a.c., s-a dispus față de persoana în cauză înlocuirea măsurii controlului judiciar cu măsura arestului preventiv, pe o perioadă de 30 de zile.
Inculpatul a fost introdus în Centrul de Arest Preventiv din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Neamț.
a transmis IPJ Neamț
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)