Incendiu violent seara trecută, în Piatra Neamț (IMAGINI)
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2024/07/isu3-768x1024.jpg)
Aseară, la ora 21:04, pompierii au fost solicitați să intervină în municipiul Piatra-Neamț pentru stingerea unui incendiu produs la o casă situată pe strada Olteniei.
La locul solicitării au fost alocate forțe și mijloace de intervenție de la Detașamentul de pompieri Piatra-Neamț, Punctul de lucru Roznov și IPJ.
La sosirea pompierilor incendiul se manifesta generalizat, cu flacără deschisă la o anexă gospodărească și la acoperișul casei (lipită de anexă) existând posibilitatea propagării la alte două case din vecinătate.
Concomitent cu misiunea de localizare și stingere a incendiului s-a constituit o echipă de căutare-salvare pentru a identifica posibilele victime ce se puteau afla în interiorul construcției. Din fericire, nicio persoană nu se afla în casă, acestea evacuându-se la timp.
Pompierii au acționat pentru localizarea și lichidarea incendiului în urma căruia au ars acoperișul construcției (casă și anexă) pe o suprafață de aproximativ 300 mp, bunurile din anexa gospodărească și s-au deteriorat tavanele, pereți și tâmplăria locuinței precum și bunurile din interiorul acesteia (mobilier, aparate electrocasnice, materiale textile etc).
În interiorul casei o țeavă de gaz prezenta fisură și erau scăpări de gaze, existând posibilitatea unei explozii. Astfel pentru siguranță, a fost impus un perimetru de siguranță de aproximativ 150 m. O echipă de la operatorul de distribuție a gazelor naturale a sosit la locul evenimentului pentru remedierea defecţiunii.
Efectul termic cauzat de coșul de fum neprotejat termic față de materialele combustibile a fost cauza probabilă de producere a incendiului.
O femeie de 54 de ani a fost asistată medical de echipajul SMURD la locul evenimentului deoarece a suferit atac de panică.
La această intervenție au participat și voluntari din cadrul SVSU Piatra-Neamț și SVSU Dochia (Barcan Gabriel și Mihai)
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2024/07/isu2-768x1024.jpg)
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2024/07/isu1-768x1024.jpg)
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2024/07/isu-1024x768.jpg)
*ISU Neamț
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)