Ceahlăul continuă seria victoriilor în Liga 2: Galben-negrii au învins CS Mioveni cu 2-0

0
captură video

Ceahlăul Piatra-Neamț a obținut sâmbătă, 24 august, a doua victorie consecutivă în această ediție a Ligii 2, consolidându-și poziția în clasament. Pe teren propriu, în fața propriilor suporteri, Ceahlăul s-a impus cu scorul de 2-0 în fața echipei CS Mioveni, în cadrul etapei a patra a competiției.

După un start de sezon ezitant, în care echipa a avut dificultăți în a acumula puncte, victoria din etapa precedentă împotriva Concordiei Chiajna, scor 2-0, a dat un nou suflu echipei antrenate de Marco Veronese. Meciul împotriva CS Mioveni a confirmat forma ascendentă a galben-negrilor, care au dominat partida și au reușit să obțină un rezultat identic cu cel de la Chiajna.

Ceahlăul a deschis scorul în minutul 38 prin Emmanuel Asibey, care a marcat un gol important pentru a oferi gazdelor un avantaj la pauză. Ceahlăul a reușit să mențină controlul și să-și păstreze avansul până la finalul partidei.

Emoțiile au fost risipite complet abia în prelungirile partidei, când căpitanul echipei, Patrick Petre, a marcat un gol absolut spectaculos în minutul 90+1, stabilind scorul final la 2-0. Reușita lui Petre a adus liniște în tabăra nemțeană și a asigurat toate cele trei puncte pentru Ceahlăul.

Cu această victorie, Ceahlăul Piatra-Neamț iese din subsolul clasamentului și privește cu mai multă încredere spre etapele următoare. Echipa a demonstrat o creștere semnificativă în joc și în eficiența ofensivă, ceea ce sugerează că galben-negrii sunt pregătiți să facă față provocărilor din acest sezon al Ligii 2.

Urmează meciuri dificile pentru Ceahlăul, însă această serie de victorii consecutive ar putea reprezenta punctul de cotitură de care echipa avea nevoie pentru a-și atinge obiectivele din acest sezon. Suporterii speră ca echipa lor să continue pe aceeași linie și să urce în clasament, consolidându-și poziția în a doua divizie a fotbalului românesc.