Cel mai spectaculos și periculos obicei de anul nou – Leul
Ca și la noi, în mai toate țările se serbează noul an. De departe cele mai interesate și fascinante obiceiuri sunt cele asiatice. Unul dintre aceste obiceiuri, ”omologul” ursului românesc, este ”leul” care vine în ajun de an nou, sau cum spun chinezii în ziua de ”chú xī” .
Acest obicei asiatic seamănă în esență cu ursul nostru, numai că în blana ”leului” se află 2 sau 3 oameni care animează animalul simbolic care dansează, dar nu la sol, ci pe stâlpi suspendași la câțiva metri deasupra solului sau a apei. Pregătirea pentru dansul leului se desfășoară în mod continuu ani de zile pe perioada cât acrobații amatori aleg să interpreteze acest rol de anul nou.
Gradul de dificultate și spectacolul deosebit creat prin animarea acrobatică a ”leului” face ca acest ritual să fie cotat ca cel mai spectaculos dar și cel mai periculos obicei de anul nou.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)