Lemn confiscat in Borca
În ziua de 14.02.2014, polițiștii din cadrul Postului de Poliție Borca, în timp ce își desfășurau activitățile de serviciu pe raza comunei, l-au depistat în trafic pe T. Constantin, de 29 ani, din Borca, conducând un autoturism pe DC197, în satul Sabasa și transportând cantitatea de 14,00 mc de lemn rotund, categoria răşinoase. Cu ocazia verificării documentelor, s-a constatat că acesta nu deţine aviz de însoţire pentru cantitatea de material lemnos.
S-a luat măsura confiscării materialului lemnos şi predarea acestuia în custodia Ocolului Silvic Borca, cât conducătorului auto conform prevederilor materialelor lemnoase fără avizele de însoţire ori fără documentele comunitare echivalente acestora, prevăzute de normele privind circulaţia materialelor lemnoase în vigoare” din Legea 171/2010.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)