Amendati ca pescuiau in Lacul de acumulare de la Bicaz
Duminică 14 aprilie a.c., în jurul orei 13.00, jandarmii montani din cadrul Postului Bicaz au fost solicitaţi de către A.V.P.S. „Lupul Cenuşiu” cu privire la faptul că mai multe persoane pescuiesc în Lacul de acumulare, într-o perioadă de prohibiţie şi într-o zonă de protecţie.
Patrula de jandarmi s-a deplasat în zona Tunel a barajului Bicaz unde au depistat 12 persoane ce desfăşurau astfel de activitate considerată ilegală. Pentru cinci dintre aceştia care nu aveau nici măcar permis de pescuit s-a luat măsura sancţionării cu amendă contravenţională în valoare de 300 lei fiecare, restul primind avertismente, conform prevederilor OUG 23/2008, privind pescuitul şi acvacultura.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)
No bine ca erau doar cu lansete, in ultimul timp vad ca e iar la moda sa iesi cu barca si plasa pe mijlocul lacului.