Circa 50.000 de tigarete găsite de politisti disimulate într-un autoturism condus de o tânără, în vârstă de 23 de ani, din Timisoara, judetul Timis
Femeia este suspectată de comiterea infractiunilor de detinere în afara antrepozitului fiscal de produse accizabile fără a fi marcate sau marcate necorespunzător si contrabandă. În dimineata de 19 martie a.c., în jurul orei 09.50, un echipaj de politie rutieră din cadrul Politiei orasului Tg. Neamt a oprit pentru control, pe DN 15 B, în comuna Pipirig, judetul Neamt, un autoturism la volanul căruia a fost identificată C. Maria, de 23 de ani, din municipiul Timisoara, judetul Timis. În urma controlului efectuat, în portbagajul masinii a fost găsită o geantă în care se aflau 80 de pachete de tigări de provenientă Ucraina. La examinarea amănuntită a vehiculului, disimulate într-un compartiment special amenajat în spatele banchetei si într-un alt compartiment special amenajat în portbagajul masinii, au mai fost găsite 2407 pachete de tigări de aceeasi provenientă.
În cauză a fost întocmit dosar penal sub aspectul comiterii infractiunilor de detinere în afara antrepozitului fiscal de produse accizabile fără a fi marcate sau marcate necorespunzător si contrabandă.
Întreaga cantitate de 2.487 de pachete de tigări, respectiv 49.740 de tigarete, a fost ridicată în vederea continuării cercetărilor, luându-se totodată măsura indisponibilizării autoturismului.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)
Bine ca politia din Neamt prinde timisoreni traficanti de tigar,pe cand traficantii de tigari din piata Darmanesti si nu numai isi vad de treaba linistiti sub ochii politiei.