Două case cuprinse de flăcări în Neamț din cauza unei lumânări nesupravegheate
În data de 28.07.2024, la ora 08:18, pompierii au fost solicitați să intervină în comuna Crăcăoani pentru stingerea unui incendiu produs într-o gospodărie din satul Magazia.
La locul solicitării au fost alocate forțe și mijloace de intervenție de la Detașamentul de pompieri Târgu-Neamț, SVSU Crăcăoani și IPJ.La sosirea primelor echipaje de intervenție incendiul se manifesta generalizat la o casă ce s-a propagat la o altă casă P+M din imediata vecinătate.
Forțele de intervenție au acționat pentru localizarea și lichidarea incendiului în urma căruia au ars o casă cu o suprafață de aproximativ 130 mp cu bunurile din interiorul acesteia și acoperișul altei case pe o suprafață de 100 mp și 20 mp din fațadă.
Cauza probabilă de producere a incendiului a fost focul deschis în spații închise (lumânare lăsată nesupravegheată).
Din fericire nu au fost victime.
a transmis ISU Neamț
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)