Pompierii au intervenit în Pipirig pentru înlăturarea unui pericol
În data de 19.07.2024, ca urmare a unui apel la 112, echipa pirotehnică a ISU Neamț a intervenit în comuna Pipirig pentru asanarea a unui proiectil exploziv de calibru 75 mm. Acesta a fost descoperit de un bărbat de 52 de ani pe timpul efectuarii unor lucrări de nivelare a unui teren.
a transmis ISU Neamț
Pirotehnicienii, cu ajutorul echipamentelor din dotarea autospecialei pirotehnice, au verificat zona în care a fost descoperit proiectilul, însă nu au mai descoperit alte elemente de muniție.
Muniția descoperită, ce provine din Al Doilea Război Mondial, a fost preluată, transportată și depozitată în condiții de siguranță într-un depozit special amenajat pentru a fi ulterior distrusă.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)