IPJ Neamț despre cauzele accidentului din Poiana Teiului: Podul nu era destinat autoturismelor
La data de 20 iulie, în jurul orei 12:30, polițiștii au fost sesizați cu privire la producerea unui eveniment rutier, în localitatea Poiana Teiului.
În urma verificărilor efectuate de polițiști a rezultat faptul că, în timp ce un bărbat în vârstă de 70 de ani, din județul Prahova, conducea un vehicul pe strada Bolătău, în localitatea Poiana Teiului, ar fi încercat să treacă cu autoturismul peste un pod care nu era destinat autoturismelor și care ar fi cedat, autoturismul plonjând în albia râului Bolătău.
În urma evenimentului rutier a rezultat rănirea a trei pasageri cu vârste de 8, 50 și 78 de ani, din București și Poiana Teiului, care au fost transportați la o unitate medicală.
Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul indicând o concentrație de 0,07 mg/l alcool pur în aerul expirat.
În cauză, polițiștii continuă cercetările sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă.
a transmis insp. Ciofu Ramona – IPJ Neamț
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2024/07/accident-politie-alcool-2-461x1024.jpeg)
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2024/07/accident-politie-alcool-1-768x1024.jpeg)
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)