COD PORTOCALIU: Copaci rupți în Neamț
Forțe și mijloace de intervenție de la Detașamentul de pompieri Roman împreună cu membri ai serviciilor voluntare pentru situaţii de urgenţă intervin pentru înlăturarea efectelor negative generate de fenomenele meteo astfel:
- în comuna Dulcești pentru îndepărtarea unui arbore căzut peste o casă
- în comuna Poienari pentru îndepărtarea unui arbore căzut peste o casă și pe firele electrice.
Reamintim că mai multe localități din Neamț sunt sub cod portocaliu de vreme rea: Averse torențiale care vor acumula 25…40 l/mp, grindină de dimensiuni medii, vijelie puternică, frecvente descărcări electrice.