Andrei Carabelea cere demisia lui George Lazăr, președintele PNL Neamț
Într-un gest necesar pentru trezirea la realitate a liberalilor nemțeni, Andrei Carabelea, primarul municipiului Piatra Neamț, a solicitat public azi demisia lui George Lazăr din funcția de președinte al organizației județene PNL Neamț. Această solicitare vine pe fondul pierderii alegerilor la nivel de județ dar și a nemulțumirilor crescânde din interiorul partidului, unde mulți membri consideră că Lazăr este un lider toxic, conflictual și lipsit de viziune strategică.
Deși până acum aceste critici au fost exprimate doar pe coridoarele partidului, Carabelea a decis să le aducă în spațiul public, subliniind astfel gravitatea situației.
George Lazăr a demonstrat în repetate rânduri că nu este capabil să gestioneze eficient organizația, lucru evident și prin rezultatele slabe obținute la alegerile locale din Neamț.
Din păcate pentru liberalii nemțeni, sub conducerea lui Lazăr, PNL Neamț a suferit înfrângeri umilitoare, iar perspectivele pentru viitoarele alegeri parlamentare și prezidențiale sunt și mai sumbre dacă el rămâne în funcție. Mulți liberali sunt de părere că sub actuala conducere, partidul se îndreaptă spre o înfrângere catastrofală, pierzând nu doar electoratul tradițional, ci și încrederea propriilor membri.
Carabelea a punctat clar aceste aspecte, evidențiind necesitatea unei schimbări urgente în fruntea organizației pentru a redresa situația și a reîntări poziția PNL în județ. Declarația sa subliniază că „sub conducerea lui George Lazăr, PNL Neamț a pierdut alegerile locale și, fără o schimbare de lider, ne vom confrunta cu înfrângeri și mai mari la viitoarele alegeri.”
Iată declarația integrală a lui Andrei Carabelea:
”În politică, la fel ca în sport, uneori câștigi, alteori pierzi. Dar, spre deosebire de sport, în politică nu există fairplay. În politică drumul se sfârșește acolo unde se sfârșesc principiile și caracterul. Al meu cu siguranță merge mai departe.
În vremuri complicate, liderii puternici strâng rândurile, trag pentru echipă și caută soluții. Liderii slabi, însă, își securizează scaunele rapid și fără scrupule.
Ieri, Biroul Politic Județean PNL Neamț a decis într-o manieră imorală și nestatutară dizolvarea Biroului Politic Local Piatra-Neamț, motivul invocat fiind pierderea alegerilor. După aceeași logică, ar trebui să vedem cum își asumă pierderea alegerilor conducerea județeană.
În 2020 am câștigat primăria Piatra-Neamț cu multă muncă și fără prea mult sprijin de la filiala PNL Neamț. Cei puțini care au fost alături de mine în acea perioadă își amintesc exact cam care a fost nivelul de susținere și care a fost cel de boicot, iar lucrurile nu s-au schimbat prea mult de atunci. În acești patru ani nu am avut deloc sprijinul liderilor PNL Neamț. Tot ce am primit au fost declarații și promisiuni. Și bineînțeles multe îndatoriri și sarcini. Pe care le-am tratat cu responsabilitate și spirit de echipă.
De aceea, rezultatul votului din 9 iunie nu poate fi imputat doar echipei PNL Piatra-Neamț, iar decizia dizolvării BPL Piatra-Neamț este o greșeală. Au fost patru ani în care am demarat proiecte ambițioase și am dovedit curaj și asumare, împreună cu sacrificiile aferente. Aceste lucruri, la pachet cu decontarea unor greșeli făcute de partid m-au costat primăria în acest an. Unii s-au grăbit să mă sancționeze pentru că am fost un camarad corect, care a tras pentru victoria întregii echipe.
Hotărârea de ieri este nulă, atât din punct de vedere moral, cât și statutar, motiv pentru care mă voi adresa atât forurilor interne de arbitraj, cât și instanței.
În același timp, cer demisia lui George Lazăr din funcția de președinte al PNL Neamț pentru pierderea alegerilor, precum și a personajului toxic ce îl sfătuiește constant și care ar trebui să dispară de tot din politică. Sper că măcar în ceasul acesta vor înțelege că nu partidul le aparține lor, ci ei aparțin partidului. Asta, câtă vreme sunt în stare să conducă, să construiască și să livreze rezultate pentru comunitate. Cu respectarea valorilor universale ale libertăţii și demnității umane, a valorilor tradiţionale ale poporului român și a valorilor dreptei democratice românești, așa cum spune nobila misiune a PNL.
Celor care se grăbesc să îmi cânte prohodul le reamintesc doar atât: nu mor caii când vor câinii!”
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)
Doua pietre de moara atarnate de picioarele PNL in judetul Neamt: Carabelea si Lazar.
Eram unul din nehotaratii care s ar fi prezentat sau nu la vot, nefiind convins de niciunul dintre candidati. L as fi votat probabil pe dl. Carabelea pt curajul de care a dat dovada rascolind orasul in toate felurile si punandu si in cap pe toata lumea, inclusiv pe mine, pt discomfortul creat. Faptul ca dumnealui a fost pus la pachet cu acest personaj Lazar, un oportunist care pt interesul personal nu are pic de demnitate si morala m a facut sa renunt sa acord votul d lui Carabelea. Asta ca sa se inteleaga care pe care a tras in jos. Probabil sunt unul din cei 800 care au facut diferenta. Si cine evalueaza activitatea PNL? Lazar? Hai sa fim seriosi. Trebuia sa plece primul de acolo.