Garda de Mediu Neamț anunță controale mixte pe cursurile de apă
În perioada 20.05.2024 – 28.06.2024, comisarii din cadrul Comisariatului Județean Neamț al Gărzii Naționale de Mediu anunță că vor efectua împreună cu reprezentanți ai ISU Neamț, SGA Neamț, GF Neamț, controale de verificare a modului în care au fost salubrizate cursurile de apă și au fost realizate și întreținute șanțurile și rigolele în localități, pentru asigurarea secțiunilor de scurgere a apelor mari.
In cadrul acestor controale se va verifica in principal:
– modul in care au fost realizate masurile si lucrarile stabilite la verificarile efectuate in anul 2023;
– existenta depozitelor de deseuri si de material lemons pe malurile si in albiile cursurilor de apa precum si in sectiunile de scurgere a podurilor si podetelor, care prin antrenare pot conduce la obturarea scugerii;
– existenta depozitelor de material lemnos pe formatiunile torentiale din apropierea zonelor locuite;
– modul in care au fost realizate/intretinute santurile si rigolele de scurgere a apelor pluviale in localitati, precum si cursurile de apa pe raza localitatilor;
– verificarea zonelor nesalubrizate de pe cursurile de apa unde s-au produs inundatii in anul 2023 (inclusiv cele semnalate de autoritatile publice locale) si stadiul masurilor si lucrarilor de remediere realizate;
– masuri dispuse pentru remedierea deficientelor.
a transmis Garda de Mediu Neamț
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)