Accident extrem de GRAV pe un drum din Neamț/Victima lovită pe marcaj pietonal a fost preluată în stare critică
La data de 11 martie, în jurul orei 21:20, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier Neamț au fost sesizați cu privire la producerea unui eveniment rutier, pe DN 15, în localitatea Roznov.
În urma verificărilor efectuate de polițiști a rezultat faptul că, în timp ce un tânăr, în vârstă de 27 de ani, din Țibucani, conducea un autoturism, în localitatea Roznov, din direcția Piatra-Neamț către județul Bacău, ar fi surprins și accidentat un băbat în vârstă de 53 de ani din Săvinești, care ar fi fost angajat în traversarea regulamentară a drumului, pe marcaj pietonal.
În urma evenimentului rutier a rezultat rănirea pietonului care a fost preluat de un echipaj medical și transportat la spital.
În cauză, polițiștii continuă cercetările sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă, a transmis Inspector Ramona Ciofu – IPJ Neamț.
Pe rețelele de socializare circulă informația potrivit căreia victima ar fi decedat la spitalul din Iași unde a fost transportată în stare critică. Informația NU a fost confirmată oficial până la ora redactării acestui articol. Revenim cu un update.
UPDATE: potrivit apropiaților din familie cu care am luat legătura, NU se confirmă decesul. Victima este în viață.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)