Misiune grea și periculoasă a salvamontiștilor nemțeni pe Ceahlău
În această seară are loc o acțiune în derulare a salvamontiștilor din cadrul serviciului Salvamont al Consiliului Județean Neamț pentru recuperarea și salvarea 4 persoane blocate într-o zonă extrem de accidentată între Trecătoarea Ursului și Polița cu Ariniș.
Acțiunea este extrem de dificilă, cei patru fiind blocați într-un sector abrupt și cu acumulare de gheață și zăpadă. Salvamontiștii estimează ca actiunea va dura peste 6-7 ore și se speră ca hainele cu care sunt îmbrăcați cei 4 să le permită să reziste temperaturilor scăzute după lăsarea întunericului.
a transmis Salvamont
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)