Deputatul AUR, Dumitrina Mitrea, despre programul „Alexandru Pesamosca”, o propunere legislativă pentru sistemul de sănătate
Potrivit deputatului de Neamț, Dumitrina Mitrea, AUR are o propunere legislativă care stă în sertarele comisiilor din Parlament. Acest proiect legislativ se numește programul „Alexandru Pesamosca” – un program prin care se sprijină sistemul de sănătate românesc. Potrivit proiectului, susţinerea financiară constă atât într-un ajutor nerambursabil privind o parte din cheltuielile eligibile, cât şi în garantarea de către stat a unei părţi din creditul utilizat de către investitor pentru extinderea, construcţia şi/sau înfiinţarea, amenajarea şi dotarea de unităţi sanitare Amănunte despre acest program aici – click.
„PSD+PNL+UDMR+USR+Minorități nu sunt interesate ca acest proiect să treacă!”, spune Dumitrina Mitrea, explicând contextul acestei afimații în clipul de mai jos:
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)