Demers în CJ Neamț pentru accelerarea reabilitării secției de Oncologie a spitalului din Piatra-Neamț
Vicepreședintele CJ Neamț, Dragoș Chitic, anunță încă un pas important în planul de redresare a Spitalului Județean de Urgență Piatra-Neamț.
În ședința de Consiliu Județean de luni, 12 februarie, a fost aprobată documentația tehnico-economică care va sta la baza licitației și contractării lucrărilor de reabilitare-consolidare a Pavilionului Oncologie din cadrul Spitalului Județean, operațiuni ce vor fi derulate, în perioada următoare, prin Compania Națională de Investiții.
„Sănătatea nemțenilor reprezintă o prioritate pentru Consiliul Județean Neamț iar confortul pacienților oncologici un element fundamental în planul de redresare și modernizare a Spitalului Județean de Urgență Neamț.”, a declarat Dragoș Chitic.
Potrivit Hotărârii de Consiliu Județean, investiția are o valoare estimată de 45,6 milioane de lei, din care construcții-montaj în sumă de 25,6 milioane de lei, și o durată estimată de execuție de 14 luni.
Contribuția din bugetul județului Neamț este de 393.732,91 lei, iar contribuția CNI de 42,2 milioane de lei.