Incendiu într-o gospodărie din Neamț (IMAGINI)
În data de 03.02.2024, la ora 21:23 pompierii au fost înștiințați despre producerea unui incendiu într-o gospodărie din comuna Razboieni.
La locul solicitării au fost alocate forțe și mijloace de intervenție de la SVSU Războieni (o autospecială de stingere) și Detașamentul de pompieri Piatra-Neamț (două autospeciale de stingere și o ambulanță SMURD).
Incendiul s-a manifestat generalizat la acoperișul unei anexe gospodărești, existând posibilitatea generalizării propagării la alte construcții.
Până la sosirea pompierilor militari, incendiul a fost localizat de SVSU. Forțele de intervenție au acționat pentru lichidarea incendiului în urma căruia au ars acoperișul anexei gospodărești (construit din lemn și acoperit cu plăci de azbociment) pe o suprafață de aproximativ 80 mp, o tonă de plante furajere, 100 kg de cereale și deșeuri de materiale lemnoase.
Cauza probabilă de producere a incendiului a fost efectul termic al curentului electric, a transmis Căpitan Irina POPA – ISU NEAMȚ.
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2024/02/foc-1.jpg)
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2024/02/foc-2-1024x516.jpg)
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)