Garda de Mediu a întors din drum camioane cu „ajutoare umanitare” care trebuiau să ajungă în Neamț
În ultima săptămână, în punctele de trecere a frontierei Borș II și PTF Nădlac II, comisarii Gărzii Naționale de Mediu – comisariatele județene Bihor și Arad, nu au permis intrarea în țară a 7 transporturi.
La Bihor, au fost respinse 6 auto-trenuri cu aproximativ 64 tone de „ajutoare umanitare” (textile si mobilier second hand, jucării, etc.). [n.r din imaginile postate de Garda de Mediu, starea acestora nu era tocmai una bună]
Transporturile erau din Olanda, Germania, Suedia, iar destinatari erau județele Harghita, Botoșani, Suceava, Cluj, Hunedoara și Neamț.
La Arad a fost respins un transport cu aproximativ 20 de tone de paleți cu polistiren și plastic topit, ce proveneau din Olanda, iar destinatar era județul Dâmbovița.
a transmis Garda de Mediu
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)
Și vrem în Schengen?
Dacă acum, când încă mai sunt controale la frontiera, se întâmplă asta, ce va urma?