Măsuri pentru accesul pacienților la centrele de dializă din Neamț
Condițiile meteo au făcut dificilă astăzi deplasarea spre centrele medicale a pacienților care au nevoie de dializă, mai ales că unele drumuri au fost închise.
Potrivit prefectului de Neamț, Adrian Niță, la centrul de dializă din Roman, printre pacienți sunt 6 din zonele afectate și s-a luat decizia să rămână în clinica în noaptea aceasta.
„Li se asigură hrană, apă și asistență medicală. La Piatra-Neamț, toți pacienții din tura 3 au fost prezenți, fără probleme.
Pentru mâine, vedem dacă se amână tura 1 până când se desfundă drumurile. Luăm legătura și cu medicii de familie pentru gravide și pentru bolnavii cronici.”, a declarat prefectul Adrian Niță.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)