Iată că Moș Crăciun are în sacul său și dosare penale pentru cei care „se joacă” prea mult cu legea
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/11/politia.jpg)
La data de 23 decembrie a.c., în jurul orei 16:50, polițiștii din cadrul Poliției orașului Târgu-Neamț au depistat pe strada Mitropolit Varlaam, din localitatea Vînători-Neamţ, un autoturism, condus de un bărbat, de 41 de ani, din aceeași localitate.
Acesta a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul indicând o concentrație de 0,42 mg/l alcool pur în aerul expirat.
***
La data de 23 decembrie a.c., în jurul orei 17:00, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier Neamț au depistat în localitatea Negrești, un autoturism, condus de un bărbat, de 46 de ani, din Piatra-Neamț.
Acesta a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul indicând o concentrație de 0,43 mg/l alcool pur în aerul expirat.
***
În noaptea de 24 decembrie a.c., în jurul orei 01:00, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Bicaz au depistat, pe DN12C, în localitatea Tașca, un autoturism, condus de un tânăr, de 23 de ani, din aceeași localitate.
Acesta a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul indicând o concentrație de 0,54 mg/l alcool pur în aerul expirat.
În toate cauzele, polițiștii continuă cercetările sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducerea unui vehicul sub influența alcoolului.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)