Atenție turiști, ALERTĂ valabilă până duminică! (atenționare transmisă de SALVAMONT Neamț)
ATENȚIONARE – ALERTĂ DE VÂNT ÎN ZONA MONTANĂ
În următoarele 48 de ore zona montană a Județului Neamț va intra în alertă de vânt. In zonele turistice din Masivul Ceahlău și Cheile Bicazului se recomandă restricționarea pe cât posibil a drumețiilor și evitarea deplasărilor după orele 18 când intensitatea rafalelor va crește. In stațiunea Durău vântul va bate din sector vestic cu 50 -80 km /h iar la altitudini de peste 1600m rafalele pot depăși 100km/h. Alerta este valabilă până Duminică, când fenomenele extreme își vor diminua intensitatea, a transmis Salvamont Neamț.
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/10/salv-1-1-1024x492.jpg)
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/10/salv-2-1024x491.jpg)
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)