Accident grav în Neamț: Două persoane au decedat, o altă victimă e la spital
La ora 16:50, pompierii au fost înștiințați despre producerea unui accident rutier în orașul Bicaz (în fața Spitalului Orășenesc). În evenimentul rutier au fost implicate o motocicletă și un autoturism.
La locul evenimentului au fost alocate forțe și mijloace de intervenție de la SVSU Bicaz, Detașamentul de pompieri Piatra Neamț (o autospecială pentru descarcerare și o ambulanță SMURD TIM) și SAJ.
Echipajele de la SAJ și SVSU Bicaz au scos cele două persoane ce se aflau autoturism, una în stare de inconștiență și una conștientă.
Imediat au fost începute manevrele de resuscitare pentru motociclist și pentru pasagerul din autoturism. Din păcate, cele două victime, o femeie de aproximativ 66 de ani ( pasager in autoturism) și un bărbat de aproximativ 35 de ani (motociclist) nu au răspuns manevrelor de resuscitare, fiind declarat decesul acestora.a transmis ISU Neamț
Conducătorul autoturismului a fost preluat de un echipaj SAJ și transportat la UPU Piatra Neamț.
SVSU a acționat pentru asigurarea măsurilor de prevenire a incendiilor și vor curăța carosabilul de elementele rezultate în urma evenimentului rutier.
La data de 21 octombrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier Neamț au fost sesizați cu privire la faptul că, în localitatea Bicaz, a avut loc un eveniment rutier.
Din primele cercetări efectuate de polițiști a reieșit faptul că, între un autoturism, condus de un bărbat în vârstă de 73 de ani și o motocicletă condusă de un bărbat de 35 de ani, ar fi avut loc un impact.
Din nefericire în urma evenimentului rutier a rezultat decesul unei pasagere din autoturism, în vârstă de 66 de ani și a conducătorului motocicletei în cauză.
Totodată, conducătorul autoturismului a fost transportat la spital.
Polițiștii continuă cercetările sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de ucidere din culpa si vătămare corporală din culpă.
a transmis IPJ Neamț
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/10/accident-grav-2-1024x768.jpg)
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/10/accident-grav-1-1024x576.jpg)
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)
Eram in Petrom Bicaz și vroiam sa ies, motociclistul venea tare dinspre Piatra Neamț, puțin mai lipsea sa ies și .. se întâmplă acolo, nu judec pe nimeni, odihneasca-se in pace.
Offtopic: de ce exista panou cu Județul Harghita înainte de Lacul Roșu? Nu câștigasem la apel?