Băutura, bat-o vina – Eveniment rutier într-o localitate din Neamț, pe fondul consumului de alcool
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/07/biciclist-1024x538-2.jpg)
La data de 15 octombrie a.c., în jurul orei 13:10, polițiștii din cadrul Biroului Rutier Roman au fost sesizați cu privire la producerea unui eveniment rutier, în localitatea Ruginoasa.
„Din primele cercetări efectuate de polițiști a rezultat că, în timp ce un bărbat în vârstă de 65 de ani, din Ruginoasa, se deplasa pe o bicicletă, în localitatea Ruginoasa, ar fi pierdut controlul asupra direcției de deplasare, dezechilibrându-se și căzând pe partea carosabilă.
În urma evenimentului rutier a rezultat vătămarea corporală a bărbatului de 65 de ani.
Acesta a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul indicând o concentrație de 0,79 mg/l alcool pur în aerul expirat.
În cauză, polițiștii continuă cercetările sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă.”, a declarat insp. Ciofu Ramona, IPJ Neamț.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)