Când se modifică tarifele la apă
Directorul general al companiei Apa Serv, Vlad Angheluță a vorbit, printre altele, și despre aplicarea noilor tarife la apă – lucru care se va face începând cu data de 1 septembrie a acestui an:
După aplicarea prețului care se va face cu data de 1 septembrie, vom fi pe locul 12 în țară (n.red la tarife). Dacă este să fac o paralelă între prețul județului Neamț și prețul județului Iași – pentru că tot timpul este un județ la care ne raportăm – toată lumea trebuie să știe că la Iași apa costă 7.80 ron fără TVA iar la noi este 6.89 ron fără TVA.
În plus, la Iași se mai plătește și o taxă pe apă meteorică, taxă care depinde în funcție de suprafața construită, de care nu scapă nimeni și care încarcă factura cu măcar un 10-12% în plus, atât la persoane fizice cât și la agenți economici în funcție de context.
Materialul video, mai jos:
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)
Omul asta poate nu stie pretul real al apei potabile.La bloc noi platim pentru m.c de apa 12,10 lei .De unde 6,89 lei? Pe ce planeta traiti domnilor de la ApaServ?