Ceahlăul Piatra-Neamț a învins Bucovina Rădăuți în Turul 3 al Cupei României la fotbal

0

CSM Ceahlăul Piatra Neamț a jucat miercuri, 16 august 2023, în Turul 3 al Cupei României la fotbal. Echipa noastră a înfruntat Bucovina Rădăuți în fieful acesteia, de la ora 17:30.

Înainte de meci, antrenorul Cristian Pustai și a declarat următoarele:

”Ideea în Cupa României este acum să dăm minute cât mai multe tuturor jucătorilor. Lotul nostru este cu câte doi jucători pe post și este normal să aibă minute în joc oficial cât mai mulți dintre ei. Asta am făcut și la Fălticeni, asta vom face și la Rădăuți, pentru că până la un moment dat Cupa României te ajută din acest punct de vedere. Este o competiție oficială și îi poți ține pe toți într-o formă sportivă bună. Obiectivul în cupă este ajungem cât mai sus posibil. Cu cât mergem mai mult, cu cât avem joc oficial pentru toată lumea. Datorită meciului de cupă pot apărea schimbări între titulari, fapt care la noi s-a întâmplat deja”.

După o primă repriză echilibrată, încheiată cu 0-0, în a doua repriză Ceahlăul a surprins plăcut. Patrick Petre a înscris două goluri, unul în minutul 49 și celălalt în minutul 63.

Scorul final a fost 0-2 pentru galben-negri, Ceahlăul marcând, astfel, o nouă victorie după succesul de duminică de pe stadionul din Piatra-Neamț când a învins CSM Reșița cu scorul de 4-0 în Liga 2.