Accident cu victimă pe DN2-E85 – Pieton lovit de o mașină
În noaptea de 14 august a.c., în jurul orei 03:30, polițiștii din cadrul Biroului Rutier Roman au fost sesizați cu privire la producerea unui eveniment rutier, în afara localității Săbăoani.
Din primele cercetări efectuate de polițiști a reieșit faptul că, în timp ce un bărbat în vârstă de 40 de ani, din județul Iași, conducea un autoturism pe sectorul de drum DN2-E85, în afara localității Săbăoani, ar fi acroșat un pieton în vârstă de 35 de ani, din județul Iași, ce se afla angajat în traversarea neregulamentară a străzii.
Ambii participanți la trafic au fost testați cu aparatul etilotest, rezultatul indicând o concentrație de 1,24 mg/l alcool pur în aerul expirat, în cazul pietonului.
În cauză, polițiștii continuă cercetările sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)