COD PORTOCALIU în Neamț până mâine dimineață: se anunță averse torențiale, vijelii puternice și grindină
COD PORTOCALIU
Interval de valabilitate: 30 iulie, ora 12:00 – 31 iulie, ora 10:00
Fenomene vizate: instabilitate atmosferică accentuată, averse torențiale
Zone afectate: conform textului și hărții
În intervalul menționat, local în zonele montane, în vestul Transilvaniei și în nord-vestul Moldovei, vor fi perioade cu averse ce vor avea și caracter torențial, frecvente descărcări electrice, intensificări ale vântului (rafale de peste 80 km/h), vijelii și grindină. În intervale scurte de timp (1-3 ore) sau prin acumulare, cantitățile de apă vor fi de 30…40 l/mp și izolat de peste 50…60 l/mp.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)
Nu plouă! dar de innourat este innourat, la noi în BN…dacă este mai întunecat se trag clopotele de la biserică, și de la mănăstire să nu vină vijelie mare…Și are efect că sa împrăștiat nori negri de vijelie…!⛪⛪⛪