Două incendii de vegetație uscată – primul pe strada Bistriței din Piatra-Neamț
Ca urmare a unui apel de la ora 18:28, un echipaj de pompieri cu o autospecială de stingere din cadrul Detașamentului Piatra Neamț a intervenit în municipiul Piatra Neamț pe stada Bistriței pentru localizarea și lichidarea unui incendiu de vegetație uscată ce s-a manifestat pe o suprafață de aproximativ 150 mp.
Cauza probabilă de producere a incendiului a fost fumatul în locuri nepermise (o țigară aruncată la întâmplare).*****
Ca urmare a unui apel de la ora 18:32, un echipaj de pompieri cu o autospecială de stingere din cadrul Detașamentului Roman a intervenit în localitatea Luțca din comuna Sagna pentru localizarea și lichidarea unui incendiu de vegetație uscată ce s-a manifestat pe o suprafață de aproximativ 5000 mp.
Căpitan Irina POPA – ISU Neamț
Cauza probabilă de producere a incendiului a fost focul deschis în spații deschise.
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/05/vegetatie-1-1024x501.jpg)
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)